Inflacja w Czechach we wrześniu 2023 roku wyniosła 6,9 procent, licząc rok do roku – podał we wtorek Czeski Urząd Statystyczny. W sierpniu inflacja u naszych sąsiadów była na poziomie 8,5 procent rok do roku. Pozytywne zaskoczenie dotyczy też Węgier, gdzie wzrost cen spowolnił mocniej, niż oczekiwano. Orlen przejmie właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, spółkę Europol Gaz. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego wydał decyzję wyrażającą zgodę na dokonanie koncentracji – poinformował płocki koncern we wtorek. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział we wtorek, że jego rząd omawia ze Stanami Zjednoczonymi możliwość odłączenia Rosji od SWIFT.
Unia powinna wprowadzić analogiczne restrykcje – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu SWIFT to opcja atomowa, która wciąż leży na stole jeśli chodzi o potencjalne sankcje. Ofensywę Putina na Ukrainie bez wątpienia są w stanie zatrzymać tylko potężne straty gospodarcze. Gdyby Rosja faktycznie została odcięta od systemu SWIFT, to instytucje z Zachodu właściwie nie mogłyby transferować środków, dokonywać zakupów i sprowadzać surowców z Rosji. Taki zabieg może niemalże zablokować rosyjski eksport ropy naftowej i gazu, a także innych cennych surowców naturalnych.
System SWIFT umożliwia na bezproblemowe wykonywanie transferów międzynarodowych w dowolnej walucie i do dowolnego banku. Jest to niezwykle przydatne narzędzie stosowane przez banki i domy maklerskie z całego świata. Eksperci wskazują, że pomimo kilku wad system ten nie ma faktycznej alternatywy. Oznacza to, że korzystanie z niego jest podstawą międzynarodowej ekonomii już od lat 70. Obecnie aż 11 tysięcy instytucji finansowych z całego świata korzysta z tego systemu SWIFT.
- W ostatnich latach Rosja podjęła kroki na wypadek, gdyby została usunięta ze SWIFT.
- Odcięcie supermocarstwa skutkowałoby pogłębieniem się kryzysu energetycznego.
- Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że dzisiaj Unia Europejska przedstawi olbrzymi pakiet sankcji, do przyjęcia przez liderów państw członkowskich.
- Rada wskazała, że szef banku centralnego podczas ostatniej konferencji “bezpodstawnie zarzucał ekonomistom oraz dziennikarzom brak obiektywizmu, upolitycznienie, a nawet – szkodzenie Polsce”.
Mogą sobie ufać, ponieważ każdy użytkownik systemu posiada swój niepowtarzalny, alfanumeryczny identyfikator SWIFT, czyli Bank Identifier Code (BIC). Jego weryfikację umożliwia program SWIFTNet Link i jest on jedynym wymaganiem technicznym dla zainteresowanych nim instytucji finansowych. Istnieją obawy, że w krótkiej perspektywie firmy europejskie mogą mieć problemy z płynnością finansową, ponieważ firmy rosyjskie nie będą mogły dokonywać żadnych transakcji. Banki z kolei są zdania, że transfery nadal będą możliwe. Faktem jest, że proces ten będzie znacznie wolniejszy i bardziej skomplikowany.
Dlaczego Niemcy, Włochy i inne kraje chciały utrzymać Rosję w SWIFCIE?
Jak oświadczyła w czwartek rano szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, KE przedstawi europejskim przywódcom do zatwierdzenia ogromny pakiet sankcji przeciwko Rosji. Będzie dotyczył strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków. System SWIFT ma w Europie mocną konkurencję ze strony SEPA.
- Poradził mi, żebym miała się na baczności, więc wystraszyłam się jeszcze bardziej.
- Skontaktowałam się z dziennikarzem z radia Wolna Europa w Pradze, który powiedział mi, sprawa jest poważna, skoro dostałam aż 20 lat zakazu wjazdu na teren Rosji.
- Nie wyślemy przelewu SEPA z Polski do USA ani w dolarach amerykańskich do Niemiec.
Chociaż BCB zablokował większość przelewów, 81 milionów dolarów trafiło na Filipiny, czyniąc ten napad jednym z największych w historii. Wydarzenia w Izraelu mają podłoże swoiste, bliskowschodnie. Konflikt Izraela z Iranem trwa od dziesięcioleci, ma swoją własną dynamikę i głębokie przyczyny w historii regionu. Po wybuchu wojny kwestia umowy saudyjsko-izraelskiej stanęła pod znakiem zapytania.
Nie ma wątpliwości, że odcięcie Rosji od systemu płatności międzybankowych SWIFT utrudni tamtejszym spółkom i instytucjom finansowym rozliczanie transakcji handlowych np. Za dostawy ropy naftowej i gazu – tłumaczy główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Brak możliwości wykonywania transferów finansowych między bankami w ogromnym stopniu ogranicza możliwości prowadzenia obrotu gospodarczego. Jeżeli Rosja nie będzie w systemie SWIFT, instytucje finansowe nie będą mogły transferować pieniędzy do kraju ani z kraju.
Pytałam urzędników, co takiego zrobiłam, ale słyszałam, że oni są z Białorusi, a to jest prawo rosyjskie. Wszystko to było bardzo absurdalne, ale absolutnie nie było mi do śmiechu. Skontaktowałam się z dziennikarzem słyszałeś o frtb cóż, powinieneś z radia Wolna Europa w Pradze, który powiedział mi, sprawa jest poważna, skoro dostałam aż 20 lat zakazu wjazdu na teren Rosji. Poradził mi, żebym miała się na baczności, więc wystraszyłam się jeszcze bardziej.
UE odetnie Rosję od SWIFT?
SWIFT to międzynarodowy system, stworzony przez stowarzyszenie instytucji finansowych do telekomunikacji finansowej. Na całym świecie korzystają z niego miliony zwykłych użytkowników, a także dziesiątki tysięcy banków, giełd i innych organów. Dzięki temu systemowi możliwe jest stosunkowo proste realizowanie przelewów zagranicznych w walutach obcych we właściwie każdym zakątku naszej planety. Jeśli więc Rosja zostałaby odcięta od SWIFT, to jej firmy i banki miałyby poważny problem z rozliczeniami płatniczymi w handlu. Eksperci wskazują, że klienci rosyjskich banków zostaliby pozbawieni możliwości dokonywania elektronicznych transakcji międzynarodowych. Przy braku dostępu do SWIFT szczególnie problematyczne byłyby dla Rosjan płatności za kontrakty na eksport ropy i gazu, które są denominowane w dolarach amerykańskich.
Jest to o tyle znaczące, że czyni pomijanie systemu SWIFT w transakcjach międzynarodowych możliwym tylko teoretycznie. Przypominałoby bowiem zastąpienie poczty e-mail kurierem konnym. Można, ale wzrastają koszty, czas realizacji przelewu oraz zwiększa się myanmar central bank zamawia organy państwowe, aby nie korzystać z walut obcych przez reuters ryzyko. Nawet jeśli jedna ze stron przelewu uznałaby to za wykonalne, to drugiej może się to nie opłacać. Tego Europa bardzo nie chce i dlatego Rosja nie została całkowicie odcięta od systemu SWIFT. Jej obecność została w nim tylko poważnie ograniczona.
Jak zeskanować kod QR? Sposoby dla Androida i iOS
“SWIFT jest neutralnym globalnym stowarzyszeniem, założonym i działającym dla wspólnego dobra swojej społeczności” – podała w środę organizacja w oświadczeniu. “Każda decyzja o nałożeniu sankcji na kraje lub poszczególne podmioty należy wyłącznie do właściwych organów rządowych i odpowiednich ustawodawców” – dodała. Planujesz założenie firmy lub już ją masz i chcesz korzystać z jak najlepszych warunków dla rachunku bankowego dla Twojej działalności? Na stronie każdego banku można znaleźć odpowiadający mu kod SWIFT, który czasem określany jest mianem BIC. Najprawdopodobniej pod kątem gospodarczym Rosja przygotowywała się do wojny od ośmiu lat, czyli od bezprawnego zajęcia Krymu i uderzenia na wschód Ukrainy. Przez osiem lat Federacja Rosyjska wzmacniała swoją gospodarkę w taki sposób, aby jakiekolwiek sankcje w jak najmniejszym stopniu mogły w nią uderzyć.
Eksportu tego kraju trafia na rynki UE oraz do Wielkiej Brytanii. Odcięcie od SWIFT oznacza między innymi całkowitą blokadą na kupowanie od Rosji surowców (ropa naftowa i gaz). Obecnie Rosja została pozbawiona dostępu do usług johnson matthey do wyjścia z materiałów baterii; ceo macleod, aby zejść finansowych Unii Europejskiej. USA nałożyły też dotkliwe sankcje na najważniejsze banki Federacji Rosyjskiej. Wstrzymano również prace nad gazociągiem Nord Stream 2 do tego stopnia, że może to być koniec tego projektu.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę dla Polski
“To oznacza, że Moskwa mogłaby tych surowców nie wysyłać do europejskich odbiorów” – powiedział Bujak. Istnieją także konsekwencje związane z kontrolą międzynarodową nad Rosją. System SWIFT może być monitorowany przez kraje zachodnie, a transfery finansowe potrafią wiele powiedzieć o planach nadawców i odbiorców. W jakim stopniu skuteczne i wykorzystywane było to narzędzie, trudno ocenić.
– Nie ma wątpliwości, że byłaby to bardzo potężna broń (przeciwko Rosji – red). Obawiam się, że można ją zastosować tylko przy pomocy Stanów Zjednoczonych. Prowadzimy dyskusje na ten temat – zaznaczył brytyjski premier. Kody QR są jedną z najpopularniejszych obecnie metod przekazywania informacji, ale nie tylko. Służą one także do szybkiego wykonywania różnych akcji na… Jeśli planujesz założenie firmy lub już prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz skorzystać z najlepszych warunków rachunku firmowego, zapoznaj się z…
Powstał on po pierwszych sankcjach nałożonych w związku z aneksją Krymu w 2014 r. Dotychczas za jego pośrednictwem przetwarzano w Rosji około 20 proc. W sytuacjach awaryjnych wszystkie banki mogłyby przejść na ten system.
Czy wyłączenie Rosji z systemu SWIFT jest możliwe?
Za pośrednictwem tej sieci rocznie wykonywane jest 390 mln poleceń zapłaty – około 1,5 mln na każdy dzień roboczy. W momencie odłączenia Rosji od systemu wszystkie te operacje będą musiały zostać wykonane w sposób manualny np. Za pośrednictwem zleceń telefonicznych, faksu bądź aplikacji. Odcięcie od systemu SWIFT będzie odczuwalne jednak nie tylko dla rosyjskich banków, czy firm prywatnych.